Return to Headlines

Nine schools honored at Middle School UIL One-Act Play contest

Theatre directors from Goodson, Aragon and Rowe middle schools celebrate placing in the top three in Zone I.
Theatre directors from Goodson, Aragon and Rowe middle schools celebrate placing in the top three in Zone I at the CFISD Middle School UIL One-Act Play contest, held Nov. 1-3 at the Berry Center.

Nov. 13, 2023—Nine CFISD middle school productions placed and were recognized at the CFISD Middle School UIL One-Act Play contest, held Nov. 1-3 at the Berry Center.

The following three productions placed in Zone I:

  • Radium Girls – Goodson Middle School;
  • Zink: the Myth, the Legend, the Zebra – Aragon Middle School; and
  • After Hours – Rowe Middle School.

Olive Wagner (Goodson) and Ruby Jefferies (Aragon) were named Best Performers in Zone I.

The following students earned All-Star Cast, Honorable Mention All-Star Cast, Best Technical Crew and Best Technician honors in Zone I:

All-Star Cast in Zone I

Name

Middle School

Flynn Johnston

Aragon

Jacen Nix

Aragon

Wil Hamilton

Goodson

Haylie Richards

Goodson

Agbenu Oche

Kahla

Renzo Moyano

Rowe

Torrence Jackson, Jr.

Rowe

Reese McGill

Smith

 

Honorable Mention All-Star Cast in Zone I

Name

Middle School

Sammie Molina

Dean

Jayda Jimerson

Dean

Sabrina Asomani-Nyarko

Goodson

Khloe Puac

Kahla

Taylor Bridges

Kahla

Raseel Abdalrahman

Rowe

Samuel Moncada

Smith

Joshua Macy

Smith

 

Best Technical Crew in Zone I

Name

Middle School

Kira Matos

Smith

Andres Martinez

Smith

Victoria Rodriguez

Smith

Tanmaya Ramkumar

Smith

Kirk Sanchez

Smith

Abigail Cantwell

Smith

Emilio Restrepo

Smith

Kendall Armstrong

Smith

Janelis Chiri

Smith

Aubrey Frank

Smith

Jack Swonke

Smith

Harper Wallauer

Smith

Alyssandra Burgess

Smith

 

Outstanding Technicians in Zone I

Name

Middle School

Ryan Tran

Aragon

Casey Le

Dean

Ashlynn Mylek

Goodson

Charlotte Corley

Kahla

Alana Kendrick

Rowe

Victoria Rodriguez

Smith

 

Theatre directors from Spillane, Watkins and Anthony middle schools celebrate placing in the top three in Zone II.
Theatre directors from Spillane, Watkins and Anthony middle schools celebrate placing in the top three in Zone II at the CFISD Middle School UIL One-Act Play contest, held Nov. 1-3 at the Berry Center.

The following three productions placed in Zone II:

  • Antigone Now – Spillane Middle School;
  • Lift Every Voice – Watkins Middle School; and
  • Peter/Wendy – Anthony Middle School.

Kahyrn Todd (Watkins) and Vivienne Lee (Spillane) were named Best Performers in Zone II.

The following students earned All-Star Cast, Honorable Mention All-Star Cast, Best Technical Crew and Best Technician honors in Zone II:

All-Star Cast in Zone II

Name

Middle School

Preston Pratt

Anthony

Lauren Kurz

Anthony

Isabell Coraza

Arnold

Lauren Kurday

Bleyl

Maryel Gomez

Hamilton

Olivia Aven

Hamilton

Bethany Helsley

Spillane

Jefferson Diaz

Watkins

 

Honorable Mention All-Star Cast in Zone II

Name

Middle School

Hayes Brown

Anthony

Valentina Jimenez

Arnold

Prabhnoor Sohal

Arnold

Pricilia Tovar

Bleyl

Joshua Medina

Bleyl

Mia Horstman

Hamilton

Juliet Jackson

Hamilton

Marley Thomas

Hamilton

Mikaela White

Spillane

Amanda Zillner

Watkins

 

Best Technical Crew in Zone II

Name

Middle School

Abigail Sang

Watkins

Aliyah Britt

Watkins

Lamya Ali

Watkins

Andrew Brown

Watkins

Xochitl Martinez

Watkins

Zoe Barnes

Watkins

Stevie Archangel

Watkins

Zachary Smith

Watkins

Ainsley Rose

Watkins

Keren Del Valle Frias

Watkins

Kylie Arnolie

Watkins

Rachel Watson

Watkins

 

Outstanding Technicians in Zone II

Name

Middle School

Khloe Rendon

Anthony

Tripp Borel

Arnold

Lillian Monsivais

Bleyl

Ximena Alvarez

Hamilton

Livianna Pedraza

Spillane

Abigail Sang

Watkins

 

Theatre directors from Salyards, Cook and Labay middle schools celebrate placing in the top three in Zone III.
Theatre directors from Salyards, Cook and Labay middle schools celebrate placing in the top three in Zone III at the CFISD Middle School UIL One-Act Play contest, held Nov. 1-3 at the Berry Center.

The following three productions placed in Zone III:

  • Peter and the Starcatcher – Salyards Middle School;
  • The Great Pandemonium – Cook Middle School; and
  • Everyman in the Circus of Life – Labay Middle School.

Liam Forcher (Salyards) and Byron Baxter (Sprague) were named Best Performers in Zone III.

The following students earned All-Star Cast, Honorable Mention All-Star Cast, Best Technical Crew and Best Technician honors in Zone III:

All-Star Cast in Zone III

Name

Middle School

Halley Phan

Campbell

Gabriel Gutierrez

Cook

Olivia Guerrero

Cook

Lilly Garcia

Salyards

Isabelle Hallum

Salyards

Kevin Baldwin

Salyards

Katy Cox

Sprague

Ingrid Gamez

Truitt

 

Honorable Mention All-Star Cast in Zone III

Name

Middle School

Salma Al-Anied

Campbell

Eleanor Spencer

Cook

Alexander Ratcliff

Cook

Makayla Mathison

Labay

Cadee Stewart

Labay

Phillip Wooten

Salyards

Sayuri Leitch

Sprague

Destiny Arrendondo

Truitt

 

Best Technical Crew in Zone III

Name

Middle School

Olivia Middleston

Salyards

Mathias Lee

Salyards

Abigail Gumadi

Salyards

Charlotte Johnson

Salyards

 

Outstanding Technicians in Zone III

Name

Middle School

A’naysia Roberts

Campbell

Inara Marshall

Cook

Sarah Nelson

Labay

Olivia Middleton

Salyards

Tristan Preston

Sprague

Christopher Verastigui

Truitt